Önce En Yakın Akrabalarını Uyar!

Aile fertlerimizden sonra öncelikle ilişki kuracağımız kişiler akrabalarımızdır. Akrabalık ilişkilerinde, yakından uzağa doğru bir gidiş gözetilir. Peki bizim akrabalarımız nerede? Soy ağacımızı sayamadığımız bu dönemde yol göstericilerimiz de neden rehberlik etmezler. Çünkü hısım(akraba) diye nitelendirdiğimiz büyükler farklı amaçlar ve uğraşlar adına tüm bağlılıklarını koparmakla meşguller. Açık bir ifade ile “çıkarcılık” en temel hedef ilkeleri olmuştur.

***

Siyasi düşüncelerin ön planda olduğu maneviyatın yok sayıldığı bir dünya görüşü içerisinde sadece kan bağımızı sürdürüyoruz. Maddiyatın olmadığı bir hısımlık ilişkisi muhakkak ki en muazzamlardan olacaktır. Geçmişimizde yaşayan büyüklerimizin hoş sohbetlerini ve menfaat söz konusu olmadan oluşturdukları kudretli akrabalık ilişkilerini özlemle arıyoruz. Bir hısımlık ilişkisinde yeğenlerin ve kuzenlerin birbirlerini tanımaması tamamen art niyetli büyüklerden kaynaklanmaktadır. Kendi günahlarını nesillerine yükleyerek ilahi kanuna da karşı gelenlerdir.

***

Yazar “Mayk” üstadın söylediği bir sözü günümüz akrabalık ilişkilerine ışık tutmaktadır. Bu sözleri sizlerle paylaşmak isterim.. Yazar “Mayk” akrabalık ilişkilerini şöyle açıklıyor: “Rengarenk gibi özellikleri olan günümüz dönemi akrabalar ortama, duruma, makama ve çıkarcı düzeylerine göre değişkenlik gösteriyorlar. Bugün dedikleri öteki günle örtüşmüyor. Girdikleri ortama göre siyasi görüşleri, düşünceleri ve manifestoları değişiyor. Bukalemun gibi her ortamda kendilerini adapte edebiliyorlar. Öz geçmişlerini maddi durumlara peşkeş etmekten çekinmiyorlar. Akrabalık bağları iğne ipliği kadar ince ve kuvvetten yoksundur. Bu kuvvetin belirleyici unsuru çıkarlarının uyuşmasına bağlıdır. Dün X parti Bugün Y parti. Belirli bir ideolojileri ve fikirleri yoktur. Hangi siyasi parti onlar için yarar sağlıyorsa tam bağımlılık ilkesinde kendilerini o partiye çok rahatlıkla feda etmektedirler. Uğraş alanları ceplerini bir nebze dolduracak paradan başka bir şey değildir. Kullanılmaya ve fedai olamaya yatkın kişiliklere sahiptir bu akrabalar. Hangi parti daha çok fayda sağlıyor ise konu fazla uzamaz. Tam bağımlılık esastır.”

(ve enziraşîratekel akrabîn) şuara suresi 214.ayetinde şöyle buyruluyor. “(Önce) en yakın akrabanı uyar.” Bu ayeti referans alarak üstüme düşen görevi bir nebze farkındalık yaratmak istedim. Umarım kötü niyet ve fikirlerle yazının ana düşüncesini kötü amaçlı anlamlarla başka insanlara aktarılmaz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir