Bilge “Kağıt Toplayıcısı”

Evime doğru ilerlerken yolda çöpün başında durmuş pür dikkat gazete okuyan koca yürekli adama denk geldim. Aslında ilk anlarda çok fazla önemsemeden normal yoluma devam ettim ama aklım oradaydı. Elbet bir hikayesi vardır düşüncesiyle daha çok merak ettim. Uzaktan gözlemledim baya bir süre. Gazetenin bir sayfası bittikten sonra öteki sayfayı okuyor, bazı sayfaları da hızlı geçiyordu. Yanına gidip rahatsızda etmek istemiyordum çünkü yol kenarında ve korna sesleri insanın sinirlerini bozuyordu fakat koca bilge ise sanki dünyadan kopmuş gibi haberin içeriğine dalmıştı.

***

Anı ölümsüzleştirmek için ve kendisini rencide etmeden farklı bir düşünce yaratmadan uzaktan bir iki fotoğraf çektikten sonra yanına gittim. “Kolay gelsin” ile muhabbetin ilk adımını attım. Merhabalaştık ve merak ettiklerimi sordum. Sizler için kısaca özetleyeceğim çünkü hikayenin detaylarını kitabım için saklayacağım. Hayat verdiği tecrübelerden mezun bir kağıt toplayıcısı ve ilk okul ve orta okulu bitirdikten sonra liseyi açıktan bitiren birisi ayrıca YGS’ye girmiş açıktan okuma hakkı kazanmış koca bir bilge. Bilge dememin sebebi bilgisi haricinde muhteşem yorumlama analiz etme kabiliyetinin olması. Evli ve iki çocuk babası. Topladığı kağıtlar ile çocuklarını okutuyor, kendisini okutuyor, ailesinin geçimini sağlıyor. Hayatta bir çok sıkıntılar yaşamış lakin hiçbir zaman hayata karşı gardlarını indirmemiş umudunu yitirmemiş.

Hafızası Kütüphane

Çöplerde bulduğu kitaplarla, dergilerle evinde ufak bir kütüphane kurduğunu söyleyen koca yürek ağabey şöyle anlatıyordu: “Ne bulsam okurum. Her türlü bilgiye muhtacım gibi hissediyorum kendimi. Örneğin daha öncesinde bir sağlık kitabı bulmuştum büyük ihtimalle okuyan bir öğrenci kitabıydı. Kitabı inceledim biraz ilgimi çekmeye başladı. O kitaptan edindiğim bilgiyle çocuğumun hangi hastalıktan dolayı rahatsız olduğunu tahmin edip ona göre ön müdahaleyi yapabiliyorum. Şimdiki insanlar hemen bir şey olsa koşarlar hastahaneye ama ben öyle yapmıyorum zaten yapmaya da gücüm yetmez maddiyattan dolayı. Çocuğumun üşüttüğünü anladığımda o esnada hemen aktarlardan ucuz ve doğal malzeme alıp çocuğuma veriyorum.”

Koca yürekli ağabey bana bir de sırrını açıkladı. Kolay kolay unutmadığını ve hafızasının kuvvetli olduğunu vurguluyordu. Yani okuduğunu yıllar sonrada net bir şekilde hatırlayabildiğini söylüyordu.

Analiz Uzmanı

Evinde televizyonu olmayan adam her şeyi iyi biliyordu. Siyasetten biraz konuş her konuya hakimdi. Olayları değerlendirmeye başladı ve öyle farklı açılardan öyle güzel anlattı ki bir saat sohbet ettik sırf siyaset üzerine. Gündemi yakından takip ediyor neler olabileceğini ve gelecekte ihtimal durumlardan bahsetmesi şaşırtıcıydı. Çünkü olayların birbirine bağlantılarını neden-sonuç ilişkisinde çok mantıklı anlatıyordu. Okumuş çoğu siyasetçiden çok daha akıcı bir bilgisi vardı.

Son sözü: “İnsanların içinde bulunduğu bolluğa şükrür edemeyenler hiç bir zaman tatminkâr olamayacaklar. Onlar fırsatların değerini kıymetini bilmeyenlerdir. Sana tavsiyem tüm insanlığa dil cins ırk gözetmeksizin bir öğreti yaymaya çalış bu öğretinin ana kaynağı sevgi olsun”. Bir erkek veya bir kadına olan sevgiden bahsetmiyordu o insan sevgisinden bahsediyordu.

Nereli olduğu veya hangi memleketli olduğunu merak edenler için söyleyeyim: Dünyalı bir insan.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir