Gerçek Bir Yeryüzü Cenneti “Çay Bağları”

“Doğa insan olmadan da yaşar; ama insan doğa yok olduktan sonra yaşayamaz.” (Paul Ehrlich)

 “Çay Bağları” Talas’ın cennet köşesi, 

Kur’an, “İçinden ırmaklar akan” bir mekân olarak tanımlar cenneti. Pekiyi dünya gözüyle nedir cennet? Yahut neresidir?

İddiam odur ki, hangi noktasından bakarsanız bakınız; Çay Bağları gerçek bir yeryüzü cennetidir.

Yemyeşil doğasına, içinde akan deresine, kuş seslerine, temiz havasına kapılmamak elde değil. Eminim ki tüm bunların tadına varınca bana hak vereceksiniz.

Dünyanın bütün kadim şehirleri ya deniz kıyısındadır, ya boğaz, ya nehir ya da yemyeşil doğanın tam içindedir. Su ve yeşil hayattır çünkü. Paris, Kahire, İstanbul, Üsküp, Atina…

İnsanlık tarihinin ortak zenginliği olan bu tür şehirleri kuran atalarımız, “Cenneti bu dünyada görmek ve göstermek” istemişler biraz da.

Çay Bağlarının, iklimi her türlü bitkinin yetişmesine uygundur. Bol bol oksijen ve moral depolamak adına bulunmaz yerlerden biridir. Hafta sonları dolup taşar Çay Bağları. Piknik yapanlar, yürüyüşe çıkanlar, uçurtma uçuranlar… Etrafı bir anda mangal kokuları sarar.

Kendinizi uzak tutamazsınız doğanın bu eşsiz şöleninden. Alıkoyamazsınız insanları doğal yaşamlarından. En nihayetinde bir anda kendinizi bulabilirsiniz mangalın veya uçurtmanın başında.

Bugün bir ehli keyif mekânı Çay Bağları, biraz da kaçamak iş peşindekilerin üssü.

Söylenecek çok söz var elbet Çay Bağlarına dair; söylencesi de var elbet Çay Bağlarının. Söylemlerimiz ne kadar gerçeğe yakınsa, inanılmaya da o kadar yatkındır.

Son çeyrek asır, defalarca göstermiştir; doğada en büyük bahtiyarlık onun bize sundukları ile dost olmaktır, yani Çay Bağları ile dost olmaktır, akşam sabah selamlaşmaktır. Kâh el sallamaktır uzaktan, kâh yürümektir. Ağaçların arasında, kuş cıvıltıları ile birlikte efkârlı efkârlı kâh dalıp gitmektir. Kâh şiir akşamlarında uçup gitmektir bir dizenin peşinden.

Çay Bağları; Kayseri için de “ikinci konut” mekânıdır. Hafta sonları büyük şehir keşmekeşinden kaçıp “nefes alma” imkânıdır, rahatlamadır çoğu kez.

Çay Bağları, özenerek yarattığı bir köşe tanrımızın.

Bir bağıştır Çay Bağları, bir armağandır insanlara.

Bir güzelliktir, bir tatlı huzurdur.

Çay Bağları hayattır, bir felsefedir.

 

Yazar: Halil Can Öz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir