Bu Restoranda Sadece Kadınlar Çalışıyor!

Uçhisar Belediye Başkanı Ali Karaaslan tarafından kurulan kadın konseyinin başlatmış olduğu ve kadın projesi kapsamında açılan Kadıneli restoranda sadece kadınlar çalışıyor.

Proje kadınların iş hayatına atılmaları ve kendi ayakları üzerinde durabilmeleri adına Uçhisar kadınlarına bir iş imkânı sağlıyor. Tamamen bölge halkı kadınlarının çalıştığı Kadıneli restoranda kıymalı, patatesli ve peynirli mantılar, çeşitli ekmek börekleri yer alıyor. Yaprak ve lahana sarması, su böreği, ev yapımı baklava, domatesli, ıspanaklı, baharatlı erişteler, kuru dolmalar bu lezzetlerin sadece birkaç tanesini oluşturuyor. Müşterilerin oldukça keyif aldığı doğal atmosferde, yemeklerin de doğal ve lezzetli olması memnuniyeti arttırıyor. Aynı zamanda restorandın alt katında yine Uçhisar’lı bayanların kendi elleriyle hazırladıkları erişte, turşu, salça, reçel, elma kakı, kuru biber ve kuru patlıcan, mantı, yaprak sarması, baklava, börek gibi çeşitli doğal ürünlerin satışı gerçekleştiriliyor.

“Kadıneli, kadınlarımızın emekleriyle yoğunlaşıp özverileriyle ortaya çıkarmış olduğu bir eser”

Uçhisar Belediye Başkanı Ali Karaaslan, kadınların toplum içerisinde daha bilinçli bir hale getirebilmek amacıyla böyle bir girişimde bulunduklarını kaydederken şunları söyledi: “Öncelikle şunu ifade etmek isterim. Kadıneli Restoranı, Uçhisar’lı kadınlarımızın emekleriyle yoğunlaşıp özverileriyle ortaya çıkartmış olduğumuz bir eser olarak değerlendirebiliriz. Öncelikle burada emeklerini katkılarını esirgemeyen bacılarımıza, kardeşlerimize teşekkür ediyorum. Kadıneli restoranımız ortalama 50 kişilik oturma grubuna sahip. Üst konsept dediğimiz bir ortama sahip. Uçhisar yöre yemeklerimizi, misafirlerimize ikram edebileceğimiz bir ortam oluşturmuş olduk. Savaşta bile Türk kadınının başarısından bahsederiz biz. Dolayısıyla barışta böyle bir süreç içerisinde Türk kadınının neler yapabileceğini bir kez daha göstermiş olduk” dedi.

“Kadını yeri arkada değil yanda da değil öndedir”

Karaaslan, kadının önemi, peygamber efendimizin buyruklarından Allah’ın ise emirlerindendir diye belirtiyor. Uçhisar Belediyesi’nin kadınlara verdiği önemi açıklayan Karaaslan şöyle konuştu. “Osmanlı ve Selçuklu devletlerine baktığımızda kadınlarımızın neler yapabileceği konusunu daha iyi anlayabiliriz. Dolayısıyla kadını bir tarafa atmak,  geri planda tutmak ve kadın vasfını farklı anlayışlarla değerlendirmek zihinsel eksikliktir. Kadının yeri yanda değil arkada da değil öndedir. Belediye başkanı seçildiğimde tarım toplumu idik. Tarım toplumundan turizm toplumuna geçtiğimizde kadınlarımızın çalışabilirlik olgusu geri plana atıldı. Çünkü kadınlar tarım toplumunda bağ bahçe işlerinde çalışırken, turizm toplumunda biraz geri planda kaldı. Biz de bu zihniyeti aşabilme adına kadınlarımızı geri planda tutmadan  nasıl eğitim ve üretim içerisinde tutabiliriz değerlendirmesi içerisinde belediye meclisinden Uçhisar Kadın Konseyi oluşturduk. Dolayısıyla Uçhisar’daki kadınlarımıza bir hüviyet verdik. Sonra kadınlarımızı üretime dahil etmede hangi alternatifler üretebiliriz diyerek bir eğitim ve üretim merkezi oluşturduk. Buna bağlı olarak sadece kadınlarımızın çalışabileceği Kadıneli restorandı kurduk. Bu restoranda kadınlarımız yöresel yemekler, el örgüleri ve hayatın diğer alanlarında eğitimler görüyor. Hem eğitim merkezini hem de üretim merkezini ön planda tutarak iyi bir sonuca ulaştık. Doğuş grup ve diğer sermaye grupları restoranımızın yenileme ve altyapısının oluşturulmasında bizlere maddi destek sağladılar. Biz de kadınlarımıza hem maddi hem de manevi olarak kendi öz değerlerini kendileri kazanma adına bir destek sağlamış olduk. Bundan sonra eğitim ve üretimi arttırarak kadınlarımızın İslam dünyasındaki yerini toplum değerlerinin ön gördüğü bir konuma getireceğiz” dedi.

“Kadının olduğu her yerde bir güzellik vardır”

Ali Karaaslan’ın Belediye Başkanı seçildikten sonra kadınlar için bir şeyler yapmak istediğini, bunun sonucunda bir kadın konseyi oluşturulduğunu ifade eden Kadıneli restorandın müdürü Gülten Güler sözlerine şöyle devam etti. ”Bu kadın konseyinin altında iktisadi bir işletme olan Kadıneli restorandı kurarak Uçhisar’da yaşayan bütün kadınların iş hayatına atılması amacındaydık. Kadıneli restoran kadınların kendi geçimlerini sağlayabilecekleri ve kendi ayakları üzerinde durabilecekleri iktisadi bir işletmedir. Aynı zamanda bir projedir. Bu yüzden Kadıneli restoranına bir restoran gözüyle bakılmaması gerekir. Restoranda sadece Uçhisar halkının kadınları çalışabiliyor. Kadınlar yapamaz kadınların iş hayatında ne işi var gibi sözlere karşılık kadının olduğu her yerde bir güzellik var diyoruz. Kadınlara hep itelenmiş, ötelenmiş, bastırılmış gözüyle bakılıyor. Ancak kadınlarımızın hepsi öyle değil. Eski Türklere baktığımızda anne ne derse o oluyordu. O yüzden Anadolu’dur, o yüzden anayasadır. Kadınlarımızın kendilerine engel tanımaması gerekiyor. ”

“Kadınlarımıza bir yılı aşkın eğitim programları oluşturduk”

Kadıneli Restoran’da kadınlara sadece para kazandırmadıklarını dile getiren Güler şunları söyledi. ”Bu işletmede çalışanlarımıza yöresel yemeklerden el sanatlarına, sağlık eğitiminden genel beceri eğitimlerine varana kadar hayatın her alanında eğitimler veriyoruz. Kadınlarımıza bir yılı aşkın eğitim programları oluşturduk. Bu eğitimin sonunda hayatın her alanında kendilerini geliştirmeleri ve kendi ayakları üzerinde durmaları için elimizden geleni yapıyoruz. Bazı sebeplerden dolayı buraya gelemeyen kadınlarımıza da iş imkânı sağlıyoruz. Kadınelin’e gelemeyen kadınlar evlerinde yöresel yemekler, el örgüleri ve Nevşehir’e özgü ürünler yaparak onlarda bu işletmeden faydalanıyorlar. Önümüzde bir Capadox Festivali var. Biz kadınlar olarak hazırladığımız ürünleri bu festivalde halka sunacağız. Kadın oluşumuyla ilgili olan her sfestivalin içinde yer alarak kadınlarımızın yerini göstereceğiz.”

“Müşterilerin aile sıcaklığı hissettiği bir restoran”

Restoranda yapılan her şeyin doğal olduğunu ve bu yüzden müşterilerin doğal ürünlerden memnun olduklarını belirten Güler, sözlerini şöyle tamamladı. ”İnsanlar hep doğallıktan yana oldukları için doğal yemeklere bir özlem oluyor. İnsanlar bu doğallığı Kadıneli restoranda yakalıyorlar. Burası müşterilerin aile sıcaklığını hissettiği bir yer olduğu için, insanlar aile ortamına geldik diyorlar. Bu da bizim için çok memnuniyet verici oluyor. Uçhisar kadınlarından ve restoranımızdan yakında tüm dünya söz edecek. Biz bu konuda iddialıyız.”

“Burası bizler için bir terapi yeri”

Kadıneli Restoran’da çalışmaya başlayan Zübeyde Karakaya “Uçhisar’da oturuyorum. Üç çocuğum var. Biz burada yaprak sarıyoruz, mantı dolduruyoruz, erişte kesiyoruz bütün ev hanımlarının yaptığı işleri yapıyoruz. Sabah geliyoruz. Burada çalışarak maddi manevi ailemize destek sağlıyoruz. Burada arkadaşlarımızla buluşuyor konuşuyoruz. Burası bizler için iyi bir terapi yeri’’ diye konuştu.

 

Haber: Özgür Çelik

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir